Berlin metrosunun uyuşturucu bağımlılarıyla mücadelede yeni çözüm yöntemi: Atonal müzik yayını
www.istektv.com Dijitalin en iyisi olmak için yakında yayındayız.

Berlin metrosunun uyuşturucu bağımlılarıyla mücadelede yeni çözüm yöntemi: Atonal müzik yayını

 

Almanya’nın devlete ait demiryolu şirketi Deutsche Bahn, başkent Berlin’deki istasyonlarında konaklayan uyuşturucu bağımlılarıyla mücadele etmek için istasyonlarda “atonal müzik” çalma uygulamasına geçmeyi planlıyor.

Bazı metro ve tren istasyonlarında atonal müzik çalınması kararı, bu hafta içinde Deutsche Bahn’ın doğu bölgesi şefi Friedemann Kessler tarafından doğrulandı. Deutsche Welle’ye konuşan bir Deutsche Bahn sözcüsü de, uygulamanın içinde bulunduğumuz yıl sona ermeden denenmeye başlanacağını söyledi ancak uygulama ile ilgili detay vermekten kaçındı.

Tagesspigel gazetesinde yer alan habere göre; deneme için seçilen ilk yer ise başkent Berlin’in Neukölln ilçesindeki; uyuşturucu bağımlıları, hırsızlık ve gasp vakaları ve şiddet olaylarıyla ünlü bir metro istasyonu olan Hermannstrasse istasyonu olacak. Hangi müziklerin çalınacağı ise şu an için belirsiz. Habere göre; atonal müzik seçilmesinin sebebi ise metrolarda ya da diğer kamusal alanlarda çalınan geleneksel müziklerden daha farklı olması ve böylece uyarıcı bir nitelik taşıması. Gazeteye konuşan Kessler, bu tarz müziğin birçok insan tarafından hoş bulunmadığını ve insanda bu müziğin çalındığı yerden uzaklaşma isteği yarattığını iddia ediyor. Kessler, uygulamanın işe yarayıp yaramayacağını bilmediklerini ancak bu soruna teslim olmak yerine çözüm bulmaya çalıştıklarını da sözlerine ekliyor.

New York Times’a konuşan Berlin Yolcular Derneği Başkan Yardımcısı Matthias Gibtner ise uygulamayı doğru bulmadıklarını, zira halihazırda metro ve trenlerde yeteri kadar gürültü olduğunu, çoğu insanın cep telefonuyla konuştuğunu, bazen önemli anonsların dahi duyulamadığını söylüyor. Gibtner; “eğer harmonik olmayan şeyler çalacaklarsa, bu sadece gürültü sorununu daha da kötüleştirecektir” diyor.

Atonal müzik; 20. yüzyılın başlarında Avusturyalı besteci Arnold Schönberg öncülüğünde geliştirilen ve ton ve makam stiline bağlı kalmadan, armoni kurallarına uymadan oluşturulan besteler olarak kabul görüyor.

Berlin’in batıdaki bölgelerinde 2010 yılında da benzeri bir deneme yapılmış ve istasyonlarda “insanlardaki anti-sosyal eğilimleri törpülediği” gerekçesiyle klasik müzik yayınına başlanmış ancak kısa bir süre sonra uygulamaya son verilmişti.

Alıntı: medyascope.com

Bir önceki yazımız olan Emre KAYA- NASIL DİYE SORMA başlıklı makalemizde #Emrekaya, #klip ve #müzik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları istektv.com a aittir
Araç çubuğuna atla